1. Een “caused”probleem. Dit ontstaat omdat er een afwijking van de standaard is.
2. Een “created”probleem. Daar krijg je mee te maken als je een nieuwe standaard hebt gezet.
Het oplossen van een probleem begint met een goede probleemomschrijving. Dat is de eerste uitdaging. Voor de probleemomschrijving zijn verschillende tools en structuren beschikbaar. Onderstaande praktische benadering leidt in veel voorkomende gevallen tot een perfecte probleemomschrijving die direct de oorzaak blootlegt.
Als blijkt dat er onder de juiste omstandigheden geen problemen zijn, dan is er feitelijk geen probleem maar is sprake van een ‘terug naar standaard’-situatie.
•WAT zijn de gedetailleerde symptomen van het probleem?
Wat hoor ik? Wat zie ik? Wat ruik ik?
•WAAR kan het probleem voor het eerst worden gezien?
Waar precies?
Waar komt het niet voor?
•WANNEER doet het probleem zich voor het eerst voor en wat gebeurde er nog meer in deze periode?
Heeft het proces ooit probleemvrij gewerkt?
•WANNEER doet het probleem zich voor en wat is het patroon?
In iedere cyclus?
Heeft het met een bepaalde werkplek te maken?
Maak snelheid het probleem erger?
•WIE is er bij als het probleem zich voordoet?
Hebben mensen invloed op het probleem? Dit is geen schuldvraag maar een behoefte aan training.
•WELKE procesvariabele gedraagt zich niet naar behoren?
Is het iets wat we kunnen meten?
•HOE moet de procesvariabele zich gedragen?
Wat is de target en tolerantie?
Pas het eens toe en deel je resultaat.
Jaap van Ham
Lean & Operational Excellence manager
Philips, Drachten
Jaap is een echte Operations Expert met meer dan 10 jaar ervaring in innovatieve en hightechindustrieën (verlichting, consumentenproducten en opslagoplossingen). Hij heeft een grondige kennis van Operations in verschillende relevante functies zoals Supply Chain, Quality, Manufacturing en Lean. Dankzij deze ervaringen gecombineerd met een klantgerichte aanpak en met People management heeft Jaap veel processen binnen Philips Drachten kunnen verbeteren.
Deze overtuiging van Jaap komt ook naar voren bij zijn inzet voor LMN. Als bestuurslid van LMN zet hij zich in om bedrijven met elkaar in contact te brengen en kennis te delen waar mogelijk.