Effectieve HR functie onontbeerlijk voor duurzame resultaten met LEAN
De bedoeling van Lean is om bedrijfsprocessen te optimaliseren. Dat gebeurt met allerlei slimme methoden en technieken die hun meerwaarde wereldwijd hebben bewezen. De uitvoering daarvan gebeurt uiteraard door mensen, door medewerkers zelf. Medewerkers die snappen wat de bedoeling is en daar gemotiveerd hun bijdrage aan willen leveren. Medewerkers die beeld hebben bij de inzet die daarvoor nodig is.
Door Martien Robertz, adviseur strategie – en organisatie ontwikkeling.
De kracht en meerwaarde van Lean management kan optimaal worden benut als we starten bij wat uiteindelijk de bedoeling is en dan terug redeneren. Dus
“De kwintessens hiervan is dat de bottleneck van dit soort organisatieveranderingen altijd zit bij het vertonen van duurzaam geautomatiseerd gedrag van alle betrokkenen”.
Hoe krijgen management en leidinggevenden hun medewerkers zover? Door goed leiderschap. Goed leiderschap dat de omstandigheden creëert waarin medewerkers in een vertrouwenswaardige omgeving, in een passende “cultuur”, kunnen gedijen. Waarin ze bereid en in staat zijn duurzaam passend gedrag te vertonen.
Een effectieve HR-functie is hierin onontbeerlijk. HR is in staat om de dialoog tussen verantwoordelijke managers en afdelingen te faciliteren. Zodat er vertrouwen ontstaat waardoor de gewenste Lean ontwikkelingen met inzet van eenieder tot voordelen voor alle stakeholders gaat leiden.
Want vertrouwen in oprecht goede bedoelingen is een voorwaarde dat medewerkers zelf ook mee-verantwoordelijk willen zijn. Het maakt de kans groter dat medewerkers voldoende zelfvertrouwen ontwikkelen en houden. En dat is weer nodig om met vertrouwen nieuwe, moeilijke taken aan te willen gaan, aan te durven gaan. Daarom is het noodzakelijk om HR er bij te betrekken! Om samen verantwoordelijkheid voor voortdurend verbeteren te willen dragen. Dat is de essentie van Lean. En dat houdt nooit op.
Over de schrijver:

Martien houdt zich nu bezig met het ondersteunen van werkgeversorganisaties in ontwikkelingslanden via het DECP (Dutch Employers Cooperation Program). Met name in Vietnam, Peru, Indonesië en Mongolië. Zijn specialiteiten zijn leiderschap en sociale dialoog. Dit programma is opgezet door het ministerie van buitenlandse zaken.
